Tilmeld dig nyhedsbrevet




 

Kundeservice
E-mail kundeservice@
skagenfood.dk

Skagenfood A/S
Hyttefadsvej 8
9970 Strandby
Tlf. 70200630
Fax. 70200627
CVRnr. 26022894

denne butik er godkendt af e-handelsefonden

Se kontrolrapport

Hvidvin- og basilikum dampet skæring med asparges

Ingredienser

  • 3 dl hønsefond (evt 3 dl vand og 1/2 bouillon tern)
  • 2 dl hvidvin
  • frisk basilikum
  • 1 dl fløde
  • 1 stk skalotteløg
  • olie
  • salt og peber
  • 1 bundt asparges
  • 750 g hele flået skærisinger

Kundekommentar

Tilføj kommentarer

Printvenlig udskrift  

Antal personer     

Fremgangsmåde

Dampede hele skærisinger: Skærisingerne krydres med salt.
Hak løget og svits det i lidt olie i en sauté pande. Kom fond, hvidvin og 2 stilke med blade af basilikum i en gryde og bring det i kog. Skru ned for blusset og placer fiskene i bunden. Lad fisken småsimre i ca. 5-7 min., tag gryden af blusset og lad fisken hvile i gryde i endnu 2-3 min.

Asparges: Du kan bruge både grønne el. hvide. De grønne skal blot skylles og de nederste 3-5 cm skæres væk. De hvide skal desuden skrælles. Du kan dampe dem i lidt vand i en gryde tilsat lidt salt i ca. 2-3 min. Skal stadig være "al dente" og ikke udkogte. Du kan også koge dem sammen med fisken i de sidste 2-3 min. Det vil kun give god smag til saucen.

Sauce: Tag fisk og asparges op af gryden. Lad lagen reducere lidt, tilsæt fløde og lad igen saucen kog ind til den får en cremet konsistens. Kan evt. også jævnes med lidt maizena. Smag til med salt og peber.

Server små kartofler til retten.

Kategori: Let

Energi information

Energiindhold: 0 kilojoule i hele retten.
Kcal pr. person: 0.

Energifordeling:
Protein 0%
Fedt 0%
Kulhydrat 0


Startside << Opskrifter << Hovedret << Hvidvin- og basilikum dampet skæring med asparges


Forfatter:

Skagenfood.dk

Alle vi på kontoret elsker fisk, så en gang i mellem er det en af vores egne specialiteter, som ender i din opskriftssamling.
Læs mere...


Webshop leveret af A/S Scancommerce.