Aftensmad:
Søndag: Hotdog med coleslaw og vaffelbrød
Mandag: Vaffel med coleslaw og kylling
Tirsdag: Boller i karry med gnavergrønt
Onsdag: Boller i karry med gnavergrønt
Morgenmad: (hvis tilkøbt)
Creamy chia-skyr med æble
Dette skal preppes søndag:
Samlet foodprep tid: Ca. 1 time
(15314,15249,15250,15251,15306)
Skyl grønt, frugt og krydderurter. Vask hænder og redskaber efter håndtering af fisk, kød og grøntsager. Find alle ingredienser og redskaber frem.
Kom alle ingredienser til vaflerne i en foodprocessor, og kør dem sammen til en ensartet masse.
Kom dej et vaffeljern smurt med lidt olie, og bag vaflerne, til de er lysebrune. Gentag, til du har hhv 2,4,6 og 8 vafler.
Lad vaflerne køle af, og fordel i to beholdere, og opbevar på køl indtil de skal spises.
Rør alle ingredienserne til dressingen sammen.
Skræl gulerødderne, skær gulerødderne i tynde skiver, snit spidskålen fint, og skær æble og rødløg i tynde skiver. Vend dressingen sammen med de snittede grøntsagerne og æbler. Brug gerne dine hænder og kram dressingen ind i grøntsagerne. Så bliver salaten bedst.
Fordel coleslawen i 2 bøtter og kom på køl.
Skræl gulerødderne, skær gulerødder og bladselleri i stave, og skær blomkål i mindre buketter. Kom grøntsagerne i én stor beholder, eller fordel dem ligeligt i 2, så du har en til både tirsdag og onsdag. Tilsæt evt. vand til beholderen så de ikke bliver tørre.
Rør alle ingredienserne sammen. Du skal bruge 1 spsk. flydende honning pr. person.
Fordel fordel i hhv 3, 6,9 og 12 bøtter.
Kom på køl indtil det skal spises
Kommentarer og forslag til opskriften