0
Lange med spaghetti og aubergine i tomatsauce og lun palmekålssalat

Lange med spaghetti og aubergine i tomatsauce og lun palmekålssalat

Louisa Lorang
Opskriften er udviklet af:
LynKassen by Louisa Lorang
Hovedingrediens:
Fisk
Sæson:
Efterår, Vinter
Tilberedningstid:
30 minutter
Opskriftstype:
Fiskeretter

Man kan bare ikke sige det for tit:

Husk at koge pasta i saltet vand. Vandet skal være så salt som Vesterhavet.

Det giver både den bedste smag og den bedste konsistens.

 

 

Fremgangsmåde

Skjul tidslinje
0 min.
Lad os starte med:

Skyl alle grøntsager samt eventuelle krydderurter og frugter. Husk at vaske dine hænder og køkkenredskaber umiddelbart efter håndtering af rå fisk, råt kød og grøntsager med jord.

Find alle de køkkenredskaber frem, du skal bruge til retten.

auberginespaghetti, 50% fuldkornhvidløgkaperstomatpassata
1 min.
Aubergine og pasta

Kom pasta i kogende saltet vand, og kog den i ca. 6-8 min., til den er al dente. Sigt vandet fra, men gem kogevandet.

Skær aubergine i skiver, og steg dem i rigeligt olivenolie på en varm pande, til de er gyldne og helt møre.

Snit hvidløg i tynde skiver, og tilsæt dem til auberginen. Steg i 1 min., tilsæt kapers, evt. en sjat hvidvin og tomatpassata, og lad det hele simre i 4-6 min.

palmekålchiliflagercherry- eller blommetomater
10 min.
Palmekål

Steg palmekålsbladene i olivenolie på en pande ved høj varme i 4-5 min., og krydr med salt. 

Skær tomaterne i halve eller kvarte.

Anret den stegte palmekål og tomater på et fad, drys lidt chiliflager på, krydr med salt og peber, og dryp med god olivenolie. 

langefilet uden skindbasilikum
23 min.
Fisk og anretning

Vend den kogte pasta i tomatsaucen med aubergine, og tilsæt kogevand efter behov.

Del fisken i 1-2 stk. pr. pers., læg dem på toppen af pastaretten, krydr med peber og måske lidt salt, og dryp med olivenolie.

Lad fisken dampe i panden under låg i ca. 5-7 min.

Servér retten i panden, top med basilikum, og servér med palmekålssalat til.  

 

Kommentarer og forslag til opskriften

Bonusinfo

Vi er ret stolte af vores pasta her hos Skagenfood - og vores egen pasta er naturligvis fra Italien. Den produceres i den Marche regionen, specifikt i Campofilone området, i et samarbejde mellem 2 små pasta specialister* der arbejder med pastaen ud fra de håndværks traditioner som er blevet til gennem mange generationer.

Dejen æltes langsomt, inden den ved lav temperatur formes i bronzeforme. Stykkerne fordeles manuelt på tørreriste og de sættes til skånsom tørring i mindst 24 timer ved lav temperatur. Alle processer optimeret til at give den bedst mulige pasta, smag og struktur.

Spaghetti:

Klassikeren og pastavariant nr. 1 som den mest elskede og brugte af alle pastavarianter.

 (* = Pastificio Artigianale Leonardo Carassai og Pasta di Mauro)

Bonusinfo

EVOO står for Extra Virgin Olive Oil og er den højeste kvalitet inden for olivenolie. Den fremstilles udelukkende ved mekanisk, kold presning uden brug af varme eller kemikalier og har en meget lav syregrad. Det giver en ren, frugtig smag med noter af græs, artiskok, mandel eller peber – afhængigt af olivensort og høsttidspunkt. EVOO bruges traditionelt i Middelhavskøkkenet både rå og til madlavning og bidrager med sunde fedtsyrer og naturlige antioxidanter.

3 fun facts om EVOO

  1. Den let bitre og pebrede fornemmelse i halsen er et kvalitetstegn og skyldes polyfenoler – de samme antioxidanter, der gør olien sund.

  2. Tidligt høstede, grønne oliven giver mindre olie, men markant mere smag og flere antioxidanter end sent høstede, modne oliven.

  3. En god EVOO er mere varmestabil, end mange tror, fordi dens antioxidanter beskytter fedtet – den kan derfor godt bruges til moderat stegning uden problemer.