0
Limebagt kuller med tortillas, avokado & queso fresco

Limebagt kuller med tortillas, avokado & queso fresco

Hovedingrediens:
Fisk
Sæson:
Efterår, Vinter
Tilberedningstid:
35 minutter
Opskriftstype:
Mexicansk

Fremgangsmåde

Lad os starte med

Skyl alle grøntsager samt eventuelle krydderurter og frugter. Husk at vaske dine hænder og køkkenredskaber umiddelbart efter håndtering af rå fisk, råt kød og grøntsager med jord.

Find alle de køkkenredskaber frem, du skal bruge til retten.

  1. Tænd ovnen på 200 grader.
  2. Skræl butternutsquash, del i 2, fjern kerner, og skær i stykker ca. 1 x 1 cm. Steg stykkerne i olivenolie i en stor gryde, til de begynder at brune.
  3. Snit løg fint, og kom i gryden. Sautér til løgene er bløde og let gyldne. Tilsæt krydderiblanding (efter smag). Hæld chilibønner i, og lad simre i 10 min. under låg. Rør et par gange. Smag til med salt og peber.
  4. Dup fisken tør, skær i små stykker (3 pr. pers.), og læg i ildfast fad. Drys med salt og peber, og pres limesaft over (brug halvdelen). Bag fisken i ovnen i 10-12 min., til den er netop gennembagt.
  5. Skær avokado i tynde skiver, og vend med et par dråber limesaft.
  6. Varm tortillas én ad gangen på brandvarm pande uden fedtstof, til gyldne med mørke pletter. Hold lune i fugtigt viskestykke. Alternativt: varm på bagesten/bagestål i ovn i 1 min. (skal være meget varmt). Pak tortillas i fugtigt viskestykke med det samme, så de bliver bløde.
  7. Top tortilla med fisk, kom ragout ovenpå. Tilføj avokado, og smuldr queso fresco over. Servér med resten af lime.

Velbekomme!

Kommentarer og forslag til opskriften

Bonusinfo

Kend din fisk: Kuller

GASTRONOMISK

Kullerens kød er hvidt, magert og oftest mere fast end torskens. Den spisemæssige højsæson er størst i efterårsmånederne. Herhjemme har den særligt været saltet og tørret som klipfisk, og nogle steder desuden røget. Man vil i de fleste retter kunne erstatte kuller med torsk, lange, kulmule eller lyssej, og den kan som torsk tilberedes på mange måder - pocheret, dampet, bagt og stegt i smør.

Kulleren er meget populær i Storbritannien, hvor den både spises koldrøget som Finnan haddie og varmrøget som Arbroath smokie. Kuller er desuden en af de foretrukne fisk til fish & chips.

SUNDHED

Kulleren er en mager fisk med kun ca. 1g fedt/100 g. Proteinindholdet er ca. 19g/100 g. Den er særligt rig på selen, der styrker vores immunforsvar og hos mænd sætter sædproduktionen op.

Læs mere om kuller her > KEND DIN FISK

Bonusinfo

Mexicansk krydderiblanding indeholder:

35% spidskommen 10% paprika, 10% chipotle chili, 10% oregano, 10% sort peber, 10% ancho mulato chili, 5% pasilla chili, 5% løgpulver, 5% hvidløgspulver