
Skyl grønt, frugt og krydderurter. Vask hænder og redskaber efter håndtering af fisk, kød og grøntsager. Find alle ingredienser og redskaber frem.
1. Flæk kyllingebrysterne og bank dem gerne let flade.
2. Fyld mel, panko rasp og æg i hver sin dybe tallerken. Pisk ægget, gerne med lidt vand, så det rækker til al kyllingen.
3. Varm en stor pande op med ca. 1-2 cm olie. Vend kyllingen i mel, æg og rasp, og steg den sprød og gylden på den varme pande i ca. 3-5 min. på hver side. Krydr den med salt, og afdryp den på en rist.
4. Sæt en gryde saltet vand over at koge til nudler. Kom dem i det kogende vand, og lad dem trække under låg, uden at sætte gryden på blusset. Tjek nudlerne efter 5 min., og lad dem trække lidt længere, hvis de stadig ikke er møre/al dente. Sigt vandet fra inden brug.
5. Skrub eller skræl gulerødderne, og skær dem i skiver. Snit pak choy. Pil hvidløg, og snit det fint.
6. Steg gulerødder i lidt olie i en varm wok i ca. 1 min. Tilsæt hvidløg og pak choy, og steg i yderligere 1-3 min. Krydr med salt, fivespice og hoisinsauce, og kog op. Smag til med salt, peber, evt. sukker og lidt lys eddike, og spæd med en smule vand hvis behov.
7. Anret nudler og grønt i dybe tallerkener.
8. Skær lime i både og kylling i skiver. Top nudlerne med kylling, og servér straks med limebåde til.
Panko er en rasp lavet på en speciel type japansk hvidt brød uden skorper. Panko laves nemlig oprindeligt af brød bagt ved at føre elektrisk strøm gennem dejen, hvilket giver brød uden skorper. Panko er velegnet til at give en skøn, sprød panering da panko har lidt større og mere ukurante krummer end almindelig rasp. Det giver raspen en luftig og ultra-sprød konsistens. Panko er yderst velegnet til friturestegning.
Bonus-info: Navnet panko stammer oprindeligt fra Portugal, hvor japanerne i sin tid lærte at bage brød af portugiserne. Pan stammer fra det portugisiske ord Pão = brød og det japanske ko betyder mel.
Kinesisk five spice indeholder: 30% Cassiabark/kanel, 25% fennikelfrø, 15% nelliker, 15% stjerneanis og 15% sechuan peber.
Denne kinesiske blanding kombinerer aromatiske krydderier som stjerneanis, cassia, nelliker, fennikel og sechuan peber. Det er ikke en stærk blanding, men sød og bør bruges sparsomt. Dens sødme gør den særligt velegnet til salt mad, og til svinekød, and og grøntsager.
Kommentarer og forslag til opskriften