Grønt: Skær aubergine og peberfrugter i store tern, snit forårsløgene i 3 cm lange stykker og halver champignonerne. Vend alle grøntsagerne med lidt olie, salt og peber og kom dem i et fladt ildfast fad. Bag dem møre og gyldne ved 175°C i ca. 25 min.
Fyld: Riv squashen groft og hak løg og hvidløg fint. Sauter begge dele i 2 spsk. olie uden det tager farve til løgene er klare. Kom ansjosfileter, grofthakkede oliven og kapers ved og sauter yderligere et par minutter. Kom fyldet i en skål, krydr med peber og blend det hele til en cremet pasta med stavblenderen.
Fisk: Læg fileterne op på rad, dup dem tørre og smør fyldet ud på den ene side. Rul fileterne sammen, læg dem tæt sammen i et smurt ildfast fad og dryp med lidt olie. Bag fisken ved 185°C i 12-15 min. til fisken er mør og gennembagt.
Sauce: Kog vin, fond og fløde ned til det halve. Pisk smørret i lidt ad gangen og smag til med citronsaft, salt og peber.
Server retten med kogte små kartofler eller ris, en god tomatsalat og godt brød.
ANSJOSER ALLE KAN LIDE
Delikate ansjoser fra Pujado Solano og Grøndals. Bæredygtige ansjoser fra Spanien er ren umami og sunde fedtsyrer. Traditionelt fisket med netfangst i Biscayen og pakket i BPA-fri dåser.
UMAMIBOMBER SÅ GUDERNE SYNGER
Ansjoserne fra Pujado Solano er en bæredygtig umamibombe. De fede, smagfulde fisk bliver renset, saltet og marineret efter en hemmelig opskrift fra Milagros Solano, en af grundlæggerne af virksomheden. De er mindre salte og mere fyldige end de ansjoser man normalt får, hvilket er en tradition i området, hvor de er fisket og fremstillet. Fiskene er fyldt med sund fiskeolie og omega-3 fedtsyrer, har ingen tungmetaller og den utrolige, balancerede smag skal prøves før, man tror på den. De er perfekte til afrundede og delikate tapenader, som smagssætter i supper og fonde, som en ekstra facet i marinader eller bare direkte på friskt brød.
Skagenfoods udvalgte sorte oliven er Leccino oliven som gror på den solbeskinnede Rocca Messina ca. 40 kilometer øst for Rom. Denne familiegård er som en af de meget få certificeret til at have Oliventræerne certificerede som Økologiske. Olivene plukkes i oktober, november og december hvorefter de bringes i saltlage for at fjerne den bitre smag som er i alle oliven. Herefter udvandes de med frisk vand for at nedbringe saltindholdet i frugten. Super godt til salater, pizza, fisk og kød.
Kommentarer og forslag til opskriften