Caponata: Skær auberginen i små tern og hak løg og hvidløg fint. Del tomaterne i kvarte, fjern stilk og kerner og skær kødet i fine tern. Kog eddike og sukker op til sukkeret er opløst og lad det køle lidt af. Varm lidt olie op i en dyb pande og sauter løgene til de er klare. Kom hvidløg og aubergine ved, krydr med salt og peber og sauter 5 min. Tilsæt tomater og lad det simre yderligere 10-12 min. Hak olivenerne og kom dem i panden sammen med pinjekernerne. Tilsæt eddikeblandingen og smag til med salt og peber. Rør grofthakket basilikum i lige inden servering.
Tun: Pensl bøfferne med lidt olie på begge sider og krydr med salt og peber. Grill dem 2-3 min. på hver side på en grillpande – de skal være røde i midten.
Fordel caponataen på tunbøfferne, drys kapers over og top med flager af parmesan. Server straks med ovnbagte kartoffelbåde og en god grøn salat til.
Skagenfoods udvalgte grønne oliven er Nocellara oliven som gror på den solbeskinnede Rocca Messina ca. 40 kilometer øst for Rom. Denne familiegård er som en af de meget få certificeret til at have Oliventræerne certificerede som Økologiske. Olivene plukkes i oktober, november og december hvorefter de bringes i saltlage for at fjerne den bitre smag som er i alle oliven. Herefter udvandes de med frisk vand for at nedbringe saltindholdet i frugten. Super godt til salater, pizza, fisk og kød.
Parmigiano Reggiano fra regionen Emillia Romagna i Italien. Osten er fremstillet af rå upasteuriseret komælk. Denne ost er den første ost nævnt i historien allerede i år ca. 600 før Kristi fødsel. Romerne brugte osten som føde til deres soldater og den blev transporteret rundt på hesteryg. Parmigiano Reggiano er Italiens stolthed. Osten er modnet 18 måneder i de store lagre på mejerierne i det nordlige Italien.
Kommentarer og forslag til opskriften