Salat: Befri avokadoer og papaya for skind og kerner og skær dem i små tern. Kom dem i en skål og vend dem forsigtigt med tranebær, peanuts, appelsinsaft, olie, honning, salt og peber og smag til. Del salaten i hele blade, skyl dem og ryst dem tørre - kun de store skal bruges. Læg bladene enkeltvis på et fladt rundt fad og anret lidt avokado/papajasalat på hver.
Quesadillaer: Læg 2 tortillaer på bordet, fordel osten derpå og bred det ud. Skær peberfrugten i strimler og fordel dem ovenpå sammen med majskernerne. Dryp med salsa og drys med hakket koriander. Brug de andre 2 tortillaer som låg og tryk det let sammen. Flyt forsigtigt "lagkagerne" over på en varm tør pande og lad dem blive let gyldne og lad osten smelte lidt. Vend med en bred paletkniv og lad dem igen blive gyldne. Tag quesadillaerne af panden, skær den i trekanter og server straks.
Fisk: Rør hvedemelet med lidt salt og peber. Vend fiskene deri og bank det overskydende mel af. Smelt en klat smør på panden og lad det bruse af. Læg fiskene på og steg dem gyldne og møre på begge sider.
Server retten med ekstra salsa og cremefraiche og evt. ris eller kartoffelbåde.
Tlayuda kaldes i folkemunde (uden for Mexico) for "mexicanske pizzaer". Og det er egentlig forståeligt nok, for en tlayuda er i grove træk, at en dej rulles fladt ud, og toppes med fx ost, bønner, kød og salat.
Præcis som med pizza findes der et utal af mere eller mindre autentiske variationer.
Vi bruger kun autentiske Tlayuda på 100% mexicansk nixtamaliseret masa harina!
Kommentarer og forslag til opskriften